Přezdívka:
:-) :o)
:-( >-O
;-) :-D
:-P B-)
8-) :-*
:-/ |-)
=) :-O
Zpráva:
 
Devadesát:
   


Odebírat

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (CajgonRP (10.1.2020 14:12) reagovat
Svět chtěl vyřešit židovský problém? Spíš některé státy které využívaly fanatický antisemitismus pro své potřeby, koneckonců v té kníze od Umberta Eca to bylo taky popsané (předpokládám že myslíš pražský hřbitov)

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (-satr-RP (9.1.2020 15:14) reagovat
toto si asi už nik neprečíta, ale stále diskutujete vrámci platných dejín a pohnútok. Základom, čo si treba uvedomiť: 1. svet chcel vyriešiť židovský problém (viď knihy Umberta Eca) 2. Západ (napr. Churchill v UK, pravdepodobne nielen on) chcel zničiť bolševizmus, bolo treba teda dostať Nemecko bližšie k ZSSR ... v ceste stálo Poľsko a ČSR mala zase pre Nemecko toľko potrebné zbrane a priemysel. Či o tom vedel Beneš ... asi vedel. A bol skrytý komunista? Ťažko povedať o čo hral.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Human.) (28.12.2019 23:41) reagovat
Beneš sám to tak prezentoval, že SSSR garantuje existenci českého národa v Evropě a patrně mu za to stálo i být k němu více přivázaný až vazalský. Agrárníci se významně podíleli na vládě v druhé republice a tehdy byl Beneš v exilu dáván za největší svini, což jim patrně nezapomenul. Celé to tak místo ďábelského plánu mohl být jen vrtoch mstivého starce, který se ovšem náramně hodil všem ostatním "demokratům" takže to podpořili. Známe to i dnes. Volby už v pachtu SSSR stejně nic neznamenaly a nezměnily.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Human.) (28.12.2019 23:28) reagovat
Já ho nehodlám obhajovat, ani idealizovat. Byl to politik, chtěl být u moci a tou dobou už byl i skoro nad hrobem a udělal smlouvu s ďáblem.Po bezprecedentní zradě Západu a německých plánech na vyhlazení Čechů se přimknul k východu, což byla z pohledu dneška naivní a chybná věc, jenže tehdy SSSR byl po válce svou politikou přátelská slovanská supervelmoc,srovnatelná s USA, zatímco Anglie a Francie byly už jen odlesk staré slávy. Jan Masaryk reálný stav dobře vyjádřil svou známou větou o Stalinově pohůnkovi.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Tim) (28.12.2019 23:00) reagovat
Human.: Jeho podil na zakazu agrarni strany v roce 46., ktera umetla cestu KSC budes taky bagatelizovat? Po pravu ho to pak smetlo a mohl si za to sam.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Hnidopich original) (28.12.2019 22:23) reagovat
No vsak jsme byli spojenci. Ti jsou vzdycky spojeni, jen dokud se jim to hodi... Kurdove byli take nekolikrat spojenci, ne?

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Human.) (28.12.2019 21:22) reagovat
Pochybuji že by Beneš byl takový mastermind aby šoupal německým i britským názorem (komise lorda Runcimana) a německou propagandou + Henleinovci, kteří měli jasné politické zadání požadovat vždy víc než můžou dostat. Američani se zastavili na předem dohodnuté čáře dotyku, několik průzkumných vozidel do Prahy sice dorazilo ale politickým rozhodnutím to skončilo, byť Patton by jel dál.Že ho nesnášíš je evidentní ale v jeho době a na jeho místě kdoví jak by se jiný politik rozhodoval.Kritizovat dnes je snadné.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Tim) (28.12.2019 20:38) reagovat
Human.: ad1. ta dohoda se pekla nejmin pul roku dopredu. Sam Benes puvodni podobu navrhl, kterou kdyz pak Francie a Anglie""predlozila" nasi Vlade, ta o nicem nevedela a odmitla ji jako nehoraznost (jeste pred Mnichovem). Zajimava Benesova hra. ad2. Prahu mohli osvobit Americane, SSSR nikde nestala. Benes chtel byt prezidentem, to mu dohoda se SSSR zarucila, protoze exilova vlada ho nechtela. Nehlede na to, ze byl komunista.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Human.) (28.12.2019 20:29) reagovat
Ad1.Do Mnichova čechy pozvali, měli jsme tam svoji delegaci. Ale nikomu na našich názorech "z vyšších diplomatických zájmů" nezáleželo. On i vývoj situace nebyl během jednoho týdne.Hitler se navíc horem dolem zaklínal, že tohle je maximum požadavků (byť samozřejmě lhal) a to obyvatelstvo byli etničtí Němci. Ad2.Spojenci byli v těžké pozici všude, kde už stála noha sovětského vojáka.Rakousko mělo kliku že se pak všem hodilo mít mezi sebou neutrála. A že hrál i se SSSR? No po Benešově zkušenosti se západem...

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Tim) (28.12.2019 20:09) reagovat
1. Do Mnichova jsme nebyli pozvani, protoze spojenci a Hitler stanovisko CSR uz znaly. Z toho co jim nakecal Benes. Odstupovani uzemi pritom musela schvalit Vlada, to se nestalo. 2. O jalte se da rict to stejne, v roce 43. v Moskve se se Stalinem dohodl, ze CSR osvobodi Soveti. Dostal tak Spojence do tezke vyjednavaci pozice a o CSR se tak nebylo ani potreba moc hadat (narozdil od Rakous). Je dost mozne, ze by to dopadlo uplne stejne, ale Benes hral hru a CSR bud zamerne, nebo svou neschopnostiDostalDoRite

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Human.) (28.12.2019 17:39) reagovat
Podle mě věděl, že Mnichov nemohl vyhrát, tak ho alespoň prohrál tím nejpříznivějším způsobem. Naopak jeho miliskování se Sověty byla jeho velká politická chyba, ale kdo je bezchybný? Ono je to stejně jedno co by chtěl nebo nechtěl, Stalin se na Jaltě dohodl s USA a Anglií a my jsme byli uvnitř jeho zóny vlivu, myslíte si že by nějaký Beneš něco reálně změnil i kdyby se stavěl na zadní? Když rusové si po válce kohokoliv koho chtěli vozili do Gulagu? Tou dobou už to taky byl nemocný starý muž. Po bitvě...

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Human.) (28.12.2019 17:33) reagovat
Co tak asi mohl Beneš dělat? Naši spojenci jednak nebyli na válku připraveni ani duševně naladěni - nechtěli ji (viz. pád Francie za 30 dní to nebyla náhoda) a hodili nás proto přes palubu. Kdyby Beneš dal povel se bránit tak by nejen že zcela neodvratně prohrál ale taky by byl de iure za tu válku vinný.To si pište že Hitler i naši "spojenci" se na to jistě třásli, němci by totiž pak nebyli viníci a ti druzí by už neměli potíž se svým podrazáctvím.Beneš mohl leda podmínky splnit a doufat,že Hitler prohraje.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (koňadrák) (28.12.2019 14:25) reagovat
Tim: Anglie měla smlouvu s Francií, podobně jako SSSR. Že Beneš plácl něco o tom, že by se dala situace řešit vydáním části území osídleném tehdy prakticky jen Němci, to neznamená, že Francie a Anglie neprodali jedinou demokracii východně od Rýna totalitnímu režimu, který nemaskoval své záměry. Situace ale byla beztak špatná, v jediném relevantním střetnutí západu s nacionálně socialistickým Německem byla bitva o Francii, kde byly poměry strát 168 000 Němců x 2 260 000 spojenců. Neměli na to.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (JSBD+) (28.12.2019 14:19) reagovat
Jj, souhlas, Benes byla nejvetsi katastrofa v novodobych dejinach Ceska. Dvakrat nas svou politikou vydal do podruci totalitnich rezimu. Poprve nackum - ti by nas asi stejne pozdeji obsadili, ale za uplne jinych okolnosti a podruhe sovetum.

Obrázek 'nebat se a nevzdat' Obrázek 'nebat se a nevzdat' (Tim) (28.12.2019 13:32) reagovat
1. Anglie nebyla nas spojenec, nemeli jsme s ni spojeneckou smlouvu. Francie ano. 2. nikdo nam nic nediktoval, Benes jim pul roku dopredu tohl reseni sam navrhl (bylo to protiustavni a v podstate vlastizrada, ale pro nej uspesne, zopaknul si to v roce 46 a 48). 100 let po valce se tomu vsichni porad divi.