trochu jiná klempířina (24.12.2023 23:18)
+ x !  Známka: 3Váha: malá


Komentáře (46) Komentovat Nezobrazovat

trochu jiná klempířina (Průša) (17.6.2024 23:10)
Dezolát je kokot a lhář. Vyvrátíš mu jeden jeho nesmysl - jak tady bylo vyvráceno jeho žvatlání o cínovém moru, který postihuje jen čistý cín, ale ne jeho slitiny, dál nesmysly o životnosti kondenzátorů, "plánovaný" rozpad plastů na povel, dáš mu fakty, ktoré popírají jeho tvrzení - svolávací akce, desetileté záruky - a on pokaždé obejde tyhle argumenty mlčením a vytáhne další lež. No prostě hajzl.

trochu jiná klempířina (Dezοlát) (26.12.2023 19:13)
Další příklad: spousta mých bývalých spolužáků z vejšky pracuje v automotive na pozici konstruktérů apod. Ti zmiňovali, že se plánování životnosti úplně všeho věnuje obrovské množství úsilí a peněz. Je to prostě zcela reálný obor. Pokud ti ti připadá neuvěřitelné, přesvědčovat tě nebudu. Vyrovnej se s tím tak, jak uznáš za vhodné.

trochu jiná klempířina (Dezοlát) (26.12.2023 19:12)
Ano - účelem rozložitelnosti třeba nákupních tašek je něco úplně jiného. Já píšu o tom, že se v plastu začnou dělat trhliny a začne se rozpadat. Z tím jsou zkrátka reálné zkušenosti. Dalším příkladem jsou například lyžáky značky Dynafit. Model 3F je věčný. Kdybys je dnes po cca 40 letech našel na půdě, tak by nejspíš ještě byly použitelné. Model 2F šel po 10 letech rozlámat v ruce jako tabulka čokolády.

trochu jiná klempířina (Coriolanus) (26.12.2023 18:29)
Nikdy proste v tej distribučnej krivke nedosiahneš výrazné maximum, v ktorom zlyhá väčšina objektov viac-menej súčasne. Budú odchádzať postupne, pozvoľna. A to ešte nechcem komplikovať takými vecami, ako sú chemické reakcie vyšších rádov pri rozklade plastov. Vždy tam skrátka bude nejaká krivka časovej závislosti, ktorá bude pekne široká a dosť plochá.

trochu jiná klempířina (Coriolanus) (26.12.2023 18:08)
Lol, rozložiteľné plasty... Tam je účelom rozložiteľnosti niečo iné, ale to asi vieš. Ale teraz si mi nahral na dobrý argument, lebo práve tie (bio)degradabilné plasty sa rozkladajú dosť dlhú dobu a určiť, kedy nastane nejaká vopred určená zmena vlastností (čojaviem, pokles pevnosti v ťahu, napríklad) sa vôbec nedá s rozumnou presnosťou... Funguje tam podobný matematický model, ako pri rádioaktívnom rozpade, čiže sa to dá opísať nejakým polčasom rozpadu, no proste pravdepodobnostne.

trochu jiná klempířina (Dezοlát) (26.12.2023 15:24)
Já vím že je výroba plastů zvládnutá dobře. Ta řízená záměrná degradace není nezvládnutí, ale naopak mistrovské zvládnutí. Vždyť přece existují takzvané rozložitelné/degradabilní plasty.

trochu jiná klempířina (Coriolanus) (26.12.2023 15:20)
Mne tiež niekto "ukradol" nick, lebo ten posledný príspevok o piatej som nepísal ja, to som už chrnel. Aj by som sa registroval, ale že vraj nebudem môcť aj tak pridávať reakcie dlhý čas, tak dlabem na to. A výroba plastov je zmáknutá naozaj dobre, ale "naprogramovať" súčiastku tak, aby sa rozpadla v nejakom preddefinovanom čase, to je doslova nemožné. V takom prípade sa budú rozpadávať postupne v priebehu dlhej doby - to viem určite, lebo pri výrobných chybách sa to takto deje. Je to stochastický proces.

trochu jiná klempířina (Dezοlát) (26.12.2023 7:10)
Z tebe ne. Jen jsem se omylem zapomněl "přepnout" zpátky na původní přezdívku. Zdejší libtardi totiž osobně útočí na dezoláty (nejen na mě) kromě jiného tím, že pod jejich přezdívkami píšou záměrně nesmysly, nesmyslně kopírují staré příspěvky apod. V takových situacích občas používám nějakou jinou dočasnou přezdívku kvůli odlišení. Včera to bylo např. zde: https://www.rouming.cz/roumingGIF.php?gif=110698

trochu jiná klempířina (Coriolanus) (26.12.2023 5:04)
Nie si náhodou ty ten dezolát čo tu písal, nerobíš si zo mňa prdel?

trochu jiná klempířina (Mentální libtardace) (26.12.2023 4:09)
Já si naopak myslím, že výroba plastů včetně jejich životnosti je zmáknutá velice dobře. A kondenzátorů jsem se navyměňoval opravdu dost a i ten největší s prominutím hnůj obskurních značek typu CapXon byl vždycky na 105°C. Reálná teplota ve zdrojích je samozřejmě nižší než 105°C. Proto i ten kondenzátor na 105°C s životností 1000 hodin v reálném provozu vydrží déle než 42 dní.

trochu jiná klempířina (Coriolanus) (26.12.2023 3:53)
No veď som tam napísal, že rating tých kondíkov v Seasonicu z linku, ktorý sem hodil Dezolát, bol pre 105°C. Ale pri akej teplote normálne pracujú spínané zdroje? Hlavne PSU v compoch, ktoré majú veľký ventilátor a štítok 80+? ;-)

trochu jiná klempířina (Coriolanus) (26.12.2023 3:48)
Ja viem, ako je to myslené s tymi kazítkami. Akurát, že je to blbosť, z viacerých dôvodov. Naprogramovať nejakú súčiastku tak, aby sa rozpadla po x rokoch je prakticky nemožné. Vždy sa nejaká časť rozpadne hneď a zvýši náklady výrobcovi, lebo záruka. Ďalej, zákazník, ktorému sa predčasne pokazí výrobok, veľmi často dá zbohom značke a nabudúce nakúpi od iného výrobcu. Po tretie, zvolávacie akcie svedčia o tom, že takéto kazy sú neplánované.

trochu jiná klempířina (Mentální libtardace) (26.12.2023 3:28)
Jinak elektrolytické kondenzátory na 85°C nebývají určené do spínaných zdrojů. Do spínaných zdrojů se používají nízkoimpedanční modely určené pro pulzní provoz. A ty bývají typicky na těch 105°C.

trochu jiná klempířina (Mentální libtardace) (26.12.2023 3:24)
Ostatní plastové součástky ale vydržely klidně 30 let a nerozpadaly se.

trochu jiná klempířina (Mentální libtardace) (26.12.2023 3:24)
Kazítko ale není nějaká součástka navíc. Kazítko je součástka navržená nebo vybraná tak, aby po určité době provozu selhala. Já si například pamatuju éru videorekordérů. Ty měly poměrně složitou mechaniku. Ta typicky selhala na tom, že se rozpadl plast některé ze součástek mechaniky. Například za 8 let. Ne že by něco prasklo kvůli mechanickému namáhání. Ale plast plánovaně zdegradoval. Když se součástka vyměnila za originální, tak se zase za 8 let rozpadla.

další...