Dukrupava 26.04.2019 
Obrázek Dukrupava
hey-rouming fixed zabijeji tam kam patri 10pct and I am not in priste bud zvon nebo nechod hey-rouming
Komentáře (41) Komentovat Nezobrazovat

Dukrupava.jpg (PaulZyRP (27.4.2019 5:36)
Twl, jaké na vysokých školách? To je téma na půl hodiny a každý nedmntní člověk to pochopí. Prostě design, business and shiieeet. Pak je kurvítko všude a ještě si neofeudálové rochní.

Dukrupava.jpg (mrkevRP (26.4.2019 22:53)
@Prawda . . . No, když tu čepici necháš dole rovnou, tak možná dojdeš k tomu, že SW a HW dělají různí lidé podle různých požadavků. Kondenzátory se schválně dimenzují "na chlup" kvůli dvoum zásadním parametrům - ceně a velikosti (místo na DPS). Speciálně u korporací se tyhle věci prosazují těžko, vysvětli manažerům, že když použiješ součástky které návrh prodraží o 20%, zvedne se ti průměrná životnost ze 2 na 3 roky. Od stejných manažerů pak dostane SW pokyn, aby snížil hlučnost, protože ta bude na letáku

Dukrupava.jpg (Prawda . . . ) (26.4.2019 22:40)
@brnonymous: U plánovaného stárnutí elektroniky postačí pouze správně zvolit kondenzátory, kdy běžný uživatel po selhání kondenzátoru hodí danou elektroniku do koše a kupuje další. Kdy výrobci kondenzátorů uvádí celkem přesně životnost vzhledem k teplotě, počtu cyklů apod. U grafické karty se pak dá, *tin foil hat on, postupnou úpravou ovladačů navyšovat provozní teploty (např. snížením otáček ventilátoru chlazení) tak, aby se životnost kondenzátoru cíleně zkracovala *tin foil hat off.

Dukrupava.jpg (mrkevRP (26.4.2019 22:24)
@adams Já v tom nevidím problém v momentě, kdy existuje rozumná možnost opravy (což je čím dál tím míň pravda). Když něco navrhuješ, tak máš sám kolikrát problém vytáhnout životnost na dobu, kterou by sis představoval. Zrovna minulý týden jsem řešil s firmou která nám osazuje DPS, že očekávatelná životnost pájení je cca těch 5 let. Jediný způsob jak tohle vytáhnout je zažádat si o výjimku na olovnaté pájení, což v tomhle konkrétním případě není dostatečně opodstatněné (aby to prošlo).

Dukrupava.jpg (adamsRP (26.4.2019 22:10)
Možná byla lepší kratší záruka, kdy člověk měl záruku jen půl roku, což už byla moc krátká doba na to, aby to bylo nachystané chcípnout už po jejím skončení. Odejít půl roku stará pračka, tak jim to lidi omlátí o hlavu a víckrát od nich nic nekoupí.

Dukrupava.jpg (adamsRP (26.4.2019 22:05)
mrkev> V mém případě určitě, protože si nic nekupuju s tím, že se to za pět let podělá a vyhodím to. Ale začínám si zvykat, že koupené produkty mi patří v podstatě po dobu záruční lhůty a to, co za ně zaplatím, je jen jakýsi dlouhodobý pronájem. A že když to přežije i dva roky po ní, tak je to jen příjemný bonus. Problém je v tom, že už to nedimenzují na morální životnost, ale na dobu záruky.

Dukrupava.jpg (brnonymousRP (26.4.2019 21:25)
Planovane zastaravani se dneskaresi spise pomoci software. Je to ale strasne siroky pojem a muze u HW zahrnovat cokoli, treba pocet konektoru dostatecny pro nejblizsi 3 roky a pak bude potreba poridit novy kousek, jinak potrebna (nebo nutna) funkce nebude mozna. Jo a trubky byly olovene, ne olovnate a olovo se z nich prakticky neuvolnovalo, nebot se potahly vrstvou mineralu. Ale plast je ve vsech smerech lepsi.

Dukrupava.jpg (mrkevRP (26.4.2019 20:56)
@adams To je ale úplně něco jiného. Když navrhuju zařízení, které bude za pět let zastaralé (např. mobil), je na úkor spotřebitele, že ho udělám o 50% levnější při střední hodnotě životnosti 5 let? Asi ne. "Plánované zastarávání" je buzzword a používají to různí aktivisti naprosto zcestným způsobem. Viz třeba tady to tvrzení, že postupné odstraňování olova z výrobních procesů je ve skutečnosti past na spotřebitele. Není, existuje x další jednodušších a podstatně levnějších způsobů, jak omezit životnost.

Dukrupava.jpg (mrkevRP (26.4.2019 20:51)
@Konspirátor Aha, takže když to řekne nějaký pochybný člověk v nějakém dokumentu, tak je to pravda? Takhle to nefunguje.

Dukrupava.jpg (adamsRP (26.4.2019 20:49)
Mrkev> Když se to učí, tak se tomu neříká plánované zastarávání, ale dimenzování na morální životnost výrobku.

Dukrupava.jpg (Konspirátor) (26.4.2019 20:20)
@mrkev: https://youtu.be/YAeNjD4Ce9M?t=1287

Dukrupava.jpg (Prawda . . . ) (26.4.2019 20:00)
@mrkev: Zrovna jsem to chtěl říct. Kdo pájí a měl možnost zkusit olovnatou a bezolovnatou pájku, tak to se nedá porovnat. Mimochodem olovnaté trubky už se taky nepoužívají. Olovo není zrovna něco, co by člověk dokázal odbourat a zároveň, jak říká mrkev, se z toho blbne.

Dukrupava.jpg (mrkevRP (26.4.2019 19:49)
@Teatroll To je píčovina. Schválně najdi jedinou VŠ, která by tohle učila (možná krom ekonomky). Bezolovnaté pájky jsou reakcí na zjištění, že z olova v prostředí lidi blbnou (doslova, olovo negativně ovlivňuje IQ) a zapálení ekoaktivisti kteří to prosadili o nějaké technologické náhradě vůbec neuvažovali.

Dukrupava.jpg (TeatrollRP (26.4.2019 19:24)
Jmenuje se to Plánované zastarávání a studuje se to na vysokých školách. Není to tak jednoduché navrhnout zařízení tak, ať se pokazí po určené době. Bezolovnaté pájky tohle plánovaní ulehčují.

Dukrupava.jpg (mrkevRP (26.4.2019 19:19)
RoHs... Celý tenhle problém je způsoben odstraněním olova z výrobního procesu, bez něj se ale ty spoje prostě časem rozpadají (taky proto má výjimku mj. medicína a letecký průmysl).

další...