future fridge 16.06.2012 
Obrázek future fridge
only red.lines matter flastenecke lypido zachraneno Enough-musk-is-enough Career change IT dinosauri Free speech guru fixed
Komentáře (61) Komentovat Nezobrazovat

future_fridge.jpg (P3t3) (9.5.2014 18:20)
Na tejto sajte sa z cloveka stane odbornik na fyzu jak blazen :-D

future_fridge.jpg (SatrifRP (18.6.2012 1:37)
Zavrena Zlomenina: ta samá část, která říká, že ty nepiješ jenom molekuly vody. Když budeš pít čistý H2O, chcípneš, takže bys měl řešit co se v mikrovlnce děje i s ostatnimi složkami pitné vody.

future_fridge.jpg (Zavrena Zlomenina) (17.6.2012 23:35)
... umoznuje rozlisit molekulu vody, ktera prosla mikrovlnkou od molekuly, ktera v mikrovlnce nikdy nebyla?

future_fridge.jpg (Zavrena Zlomenina) (17.6.2012 23:34)
V hrncich a panvich NEdava do lednicky jen clovek, ktery ma nesmyslne mnoho casu, nebo za nej zbytecne zaspinene nadobi myje sluzka. Vyjimkou je prilis plna lednicka. V plastovych nadobach (snad vyjma silikonovych a teflonovych) ohriva v mikrovlnce jidlo jen ten, kdo nevi, co vsechno se uvolni z toho plastu do toho jidla. Inertni je sklo a porcelan. MartinezZ: hmm zajimaave, ja uz pet let piju caj, na ktery byla voda uvarena v mikrovlnce a jeste ani jednou jsem nezemrel. Ktera cast kvantove teorie ...

future_fridge.jpg (JLo2RP (17.6.2012 20:55)
mrkev: Tu tuhu vyzkouším, to by byl dost pádný důkaz pro tvojí hypotézu. Na tvaru samozřejmě záleží velmi. Přes co je ten kov tedy uzemněný, hm? Já mám teda v mikrovlnce skleněný tác, ten moc vodivý není... A ano, maso se ti bez vody a tuku neohřeje, protože jak tuk, tak voda silně reagují právě na ten dielektrický jev (voda je polární, v tuku zase reaguje hydroxylová nebo esterová skupina). Je jedno, kde se dielektrický jev projevuje, když to nemá vliv na scénář, o kterém se tu bavíme :)

future_fridge.jpg (mrkevRP (17.6.2012 20:30)
JLo2: Já jsem ale mluvil o dielektrických ztrátách, tedy o tom, co dielektrikum ohřívá. A ty jsou zásadně větší, čím je větší vodivost materiálu. Právě proto je taky u kondenzátorů tak kritická minimální vodivost.

future_fridge.jpg (mrkevRP (17.6.2012 20:28)
JLo2: V momentě, kdy tam dáš tuhu, rozžhaví se do ruda. Na tvaru vůbec nezáleží, při tom kmitočtu bude působit jako dobrá anténa i práškové železo. Jakýkoliv neuzemněný kov v mikrovlnce se ti bude zahřívat mnohem víc, než cokoliv jiného. A ano, ani to maso se ti neohřeje, pokud bude úplně vysušené a bez tuku... Pozastavovat se nad tím, že uzemněná faradayova klec je chladná, je dost hloupé... Jinak by ses mohl doučit, co to je dielektrický jev. Ten se totiž projevuje i u ne zrovna skvělých dielektrik.

future_fridge.jpg (JLo2RP (17.6.2012 20:22)
Kromě toho samozřejmě dielektrikum nemusí být vodič - zrovna voda (bez příměsí) je dielektrikum, a přitom eletricky nevodivá (koneckonců, všechny izolanty jsou dielektrika - to je dost značná množina dielektrik, které jsou zároveň izolanty :D).

future_fridge.jpg (JLo2RP (17.6.2012 20:21)
mrkev: Pokud je to tak, proč se ta voda nepřestane vařit, když do ní přidáš sůl? Spousta takových tradičních postupů nemá žádné reálné opodstatnění... Kdyby zahřívání skutečně bylo vířivými proudy, pak by musely kovy nutně být to nejteplejší v mikrovlnce (nebo je snad maso vodivější než železo?) - ve skutečnosti jsou ale naopak chladné, protože záření odrážejí. Jejich jiskření je pak spojené jen s určitými tvary, které působí jako anténa a je v nich indukován proud - např. u vidličky.

future_fridge.jpg (mrkevRP (17.6.2012 20:17)
a navíc se při osolení tepelná kapacita zvýší a ne sníží, zkus si to na tom sporáku...

future_fridge.jpg (mrkevRP (17.6.2012 20:02)
JLo2: Pokud vím, tak voda na špagety se solí až při varu, protože jinak trvá její ohřev delší dobu. V mikrovlnce je tomu naopak. Dielektrický jev jde ruku v ruce se vznikem vířivých proudů, ve vodivějším materiálu vzniká víc vířivých proudů, které samy o sobě ohřívají látku, ale taky produkují elektrické pole. Čím vodivější je dielektrikum, tím jsou větší dielektrické ztráty. Slaná voda se ohřeje rychleji, protože je vodivější, tepelná kapacita na to nemá zásadní vliv.

future_fridge.jpg (JLo2RP (17.6.2012 18:58)
nepotřebují ani to :)

future_fridge.jpg (JLo2RP (17.6.2012 18:58)
Jonnie: Hlavním jevem v domácí mikrovlnce je dielektrický jev - polární molekuly (resp. části molekul) se orientují podle externího EM pole, které se střídá. Slaná voda má menší tepelnou kapacitu, proto se ohřívá rychlejí - i na sporáku, zkus si to :) Tvoje experimenty jsou sice fajn, ale nestačí. V párku se tuk ohřívá rychleji než voda, protože absorbuje víc energie a přitom má nižší tepelnou kapacitu - to je specifické pro mikrovlnku, ale snadno se to dá obejít naložením párků do vody. Méně tučné párky

future_fridge.jpg (Jonnie) (17.6.2012 17:36)
4) C: Dynamika ohřevu párku v mikrovlnce je prakticky shodná s dynamikou ohřevu párku přímým průchodem el. proudu: Napřed se ohřívá pomalu, ale jak roste vodivost, ohřívá se stále rychleji. Průběh je v obou případech prakticky exponenciální. zdroj: http://www.osel.cz/index.php?clanek=4824&akce=show2&dev=1#diskuze

future_fridge.jpg (Jonnie) (17.6.2012 17:35)
3)B: Obdobně můžete v mikrovlnce nechat létat mouchy. Budou létat, dokud je nezkolí teplo z předmětu, kterým troubu zatížíte, aby se nezničila - např. se jim orosí křidélka a spadnou do vroucí vody. Ještě lepší je mouchu zavřít do sklenice: Bude klidně lézt libovolně dlouho, zatímco vedle se bude v druhé sklenici vařit voda. Závěr: Moucha je moc malá vůči vlnové délce, indukované proudy jsou moc malé.

další...