software engineering 22.02.2018 
Obrázek software engineering
MakeRoumingFunnyAgain-paniKlausova MakeRoumingFunnyAgain-DrinkAndDrive falesny psychiatr ale pravy STBak MakeRoumingFunnyAgain-auticko praroumenisti treti policko MakeRoumingFunnyAgain-BabyPult
Komentáře (27) Komentovat Nezobrazovat

software_engineering.png (mrkevRP (26.2.2018 1:40)
Stejně vždycky záleží na konkrétní aplikaci. Nejlevnější FPGAčka koupíš za 15$, nejlevnější ARMy už za nějakých 8$. Topit nemusí ani jedno, záleží na frekvenci na kterou to nataktuješ. Některé věci budou rychlejší s procesorem (hlavně pokud můžeš použít zabudovanou HW periferii), jiné s hradlovým polem...

software_engineering.png (eletrikar) (25.2.2018 16:49)
FPGAcka jsou drahy a topi to jak krava? Fakt? Ja je pouzivam proto, ze jsou levny a proto, ze v nich reseny veci jedu na spotrebe o dva nebo vic radu nizsi, nez kdyby to resil CPU. No a krome toho poskytujou jedinej opravdu tvrdej realtime.

software_engineering.png (mrkevRP (24.2.2018 20:12)
@nonregistered_jizz Ano a ne. FPGA se používají v "komerčních produktech" běžně, záleží na požadavcích konkrétní aplikace.Jsou výhodnější na rychlé zpracování obrovského množství dat stejným způsobem. Tj. právě třeba ty kodéry a dekodéry, real-time zpracovávání obrazu/videa, digitální úpravy zvuku (různé filtry a efekty). Zákaznický obvod je pak fajn, pokud máš produkci v milionech kusů, tak si můžeš dokonce nechat udělat čip na míru, většinou to tak ale není...

software_engineering.png (nonregistered_jizz) (24.2.2018 16:44)
@mrkev: mel jsem dojem, ze jsme k tomu embedded trochu zklouzli, sry... FPGAcka jsem programoval 2 semestry na skole ve VHDL, je to mazec, ale do komercnich produktu na kterych ja mam sanci vyvijet se to moc nedava. Je to hrozne drahy a zere a topi to jako krava. Implementovali jsme tam i jednoduchy soft IP-core, coz je predpokladam to, o cem mluvis. Na nejaky FFTcka a podobny veci, pokud to sam procak nezvlada, delegoval bych to na nejakej ASIC (zakaznickej obvod, predpokladam, ze pro tyto ucely budou).

software_engineering.png (mrkevRP (23.2.2018 19:28)
"v kontextu embedded světa" - 1. Kdo tady mluvil o embedded světě? 2. Největší mazec jsou teď asi hradlová pole, kde si můžeš ta ARM jádra vytvořit na jednom čipu dvě, přihodit k tomu RAMku a třeba i přímé HW zpracovávání FFT (nebo třeba rozpoznávání obličejů, kodeky na video, atd.).

software_engineering.png (nonregistered_jizz) (23.2.2018 15:06)
@Mrkev: A co je pro tebe v kontextu embedded světa (omezme to ještě na systémy bez velkých OS, max. s RTOSem) mašina, můžu se zeptat? :)

software_engineering.png (mrkevRP (23.2.2018 1:26)
Nakonec to bude spíš dělané přes FT813. Už i vzhledem k tomu, že je to levnější řešení než mít externí paměť a že ten procesor má dělat i víc věcí než jen tohle. Z historických důvodů tam bude "jen" PIC32, M7 jsme zvažovali (hlavně kvůli těm cenám za co to teď prodávají), ale máme momentálně všechno na microchipech... Jinak právě tohle bych "mašinou" nenazýval, ale jako OK, v porovnání s dřívějšími mikroprocesory jsou to děla...

software_engineering.png (nonregistered_jizz) (22.2.2018 23:55)
@mrkev: je mi 26, v 16 jsem se ucil assembly na 8051, pak na VS C s AVR a dnes prevazne Cortex-M hracky od STM. V tomhle kontextu je takova M7 co tika pres 200MHz a ma RAM i flash radove v MB masina opravdu je... Zni to jako zajimavej task, pokud je to ta hlavni (nebo jedina) vrc co to mikro resi, mohlo by to nejak jit. Vyuzivat DMA, komunikaci s displejem valit na co nejvyssi rychlosti... Nezlehcuju to, zivi me to uz par let, vim ze to neni prdel.

software_engineering.png (Ja01.) (22.2.2018 23:15)
ziadna sracka, len narazka na to, ze hromada programatorov su prasata, pre ktore je "optimalizcia" hanlivy pojem

software_engineering.png (PaulZyRP (22.2.2018 22:04)
Co je to s prominutím za sračku?

software_engineering.png (mrkevRP (22.2.2018 20:58)
@nonregistered_jizz "mašiny" bych tomu neříkal, ale zařízení kde je hlavní (a jediný) řídicí prvek osmibitový procesor s pár kB paměti je dost. Zrovna řeším takovou milou věc, mám 32b mikroprocesor s 512kB paměti a chcou po nás na tom rozběhat 24b 800x400 displej.

software_engineering.png (nonregistered_jizz) (22.2.2018 19:14)
Jinak kromě té nízké vstupní úrovně pro ty jazyky z nižší části obrázku je tu ještě další problém. Je to "nějaký" paradox, na přesné jméno si nevzpomenu: máš tým 3 lidí - jeden umí dobře databáze, druhý Python, třetí web frontend. Ať už jim zadáš jakýkoliv task, můžeš si být jistý, že výsledek bude mít databázi, backend v Pythonu a webový rozhraní. I tímhle stylem se pak mezi programátory šíří to, že uplatňují na řešení daného problému totálně nevhodnou technologii...

software_engineering.png (nonregistered_jizz) (22.2.2018 19:11)
takypanic_1: Obrázek ale není moc o internetu... a věř tomu, že stále existují vývojáři, kteří vyvíjí pro mašiny s clockem v řádu desítek až dolních stovek MHz a flashkou a RAMkou řádově ve stovkách kB. A tam se stále uplatňuje ta "then" verze. Často je to super práce, občas strašnej ojeb. A vysvětlovat managementu, že díky bublání fíčur a změnám požadavků najednou ten firmware buď není dostatečně rychlý (resp. nějakou funkcionalitu v realtimu nezvládá) a nebo došla paměť... to chceš.

software_engineering.png (..) (22.2.2018 17:46)
Jo a taky UPC. To jsou taky pěkně asymetričtí zmetci.

software_engineering.png (..) (22.2.2018 17:45)
StanoPK: no hlavně to neříkej providerům VDSL v ČR. Oni by to nejraději fakt udělali. Z těch jejich asymetrickejch linek bych blil.

další...