Nalezeno 46 komentářů.


Přezdívka:
:-) :o)
:-( >-O
;-) :-D
:-P B-)
8-) :-*
:-/ |-)
=) :-O
Zpráva:
 
Třicetšest:
   


Odebírat

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Průša) (17.6.2024 23:10) reagovat
Dezolát je kokot a lhář. Vyvrátíš mu jeden jeho nesmysl - jak tady bylo vyvráceno jeho žvatlání o cínovém moru, který postihuje jen čistý cín, ale ne jeho slitiny, dál nesmysly o životnosti kondenzátorů, "plánovaný" rozpad plastů na povel, dáš mu fakty, ktoré popírají jeho tvrzení - svolávací akce, desetileté záruky - a on pokaždé obejde tyhle argumenty mlčením a vytáhne další lež. No prostě hajzl.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (26.12.2023 19:13) reagovat
Další příklad: spousta mých bývalých spolužáků z vejšky pracuje v automotive na pozici konstruktérů apod. Ti zmiňovali, že se plánování životnosti úplně všeho věnuje obrovské množství úsilí a peněz. Je to prostě zcela reálný obor. Pokud ti ti připadá neuvěřitelné, přesvědčovat tě nebudu. Vyrovnej se s tím tak, jak uznáš za vhodné.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (26.12.2023 19:12) reagovat
Ano - účelem rozložitelnosti třeba nákupních tašek je něco úplně jiného. Já píšu o tom, že se v plastu začnou dělat trhliny a začne se rozpadat. Z tím jsou zkrátka reálné zkušenosti. Dalším příkladem jsou například lyžáky značky Dynafit. Model 3F je věčný. Kdybys je dnes po cca 40 letech našel na půdě, tak by nejspíš ještě byly použitelné. Model 2F šel po 10 letech rozlámat v ruce jako tabulka čokolády.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 18:29) reagovat
Nikdy proste v tej distribučnej krivke nedosiahneš výrazné maximum, v ktorom zlyhá väčšina objektov viac-menej súčasne. Budú odchádzať postupne, pozvoľna. A to ešte nechcem komplikovať takými vecami, ako sú chemické reakcie vyšších rádov pri rozklade plastov. Vždy tam skrátka bude nejaká krivka časovej závislosti, ktorá bude pekne široká a dosť plochá.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 18:08) reagovat
Lol, rozložiteľné plasty... Tam je účelom rozložiteľnosti niečo iné, ale to asi vieš. Ale teraz si mi nahral na dobrý argument, lebo práve tie (bio)degradabilné plasty sa rozkladajú dosť dlhú dobu a určiť, kedy nastane nejaká vopred určená zmena vlastností (čojaviem, pokles pevnosti v ťahu, napríklad) sa vôbec nedá s rozumnou presnosťou... Funguje tam podobný matematický model, ako pri rádioaktívnom rozpade, čiže sa to dá opísať nejakým polčasom rozpadu, no proste pravdepodobnostne.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (26.12.2023 15:24) reagovat
Já vím že je výroba plastů zvládnutá dobře. Ta řízená záměrná degradace není nezvládnutí, ale naopak mistrovské zvládnutí. Vždyť přece existují takzvané rozložitelné/degradabilní plasty.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 15:20) reagovat
Mne tiež niekto "ukradol" nick, lebo ten posledný príspevok o piatej som nepísal ja, to som už chrnel. Aj by som sa registroval, ale že vraj nebudem môcť aj tak pridávať reakcie dlhý čas, tak dlabem na to. A výroba plastov je zmáknutá naozaj dobre, ale "naprogramovať" súčiastku tak, aby sa rozpadla v nejakom preddefinovanom čase, to je doslova nemožné. V takom prípade sa budú rozpadávať postupne v priebehu dlhej doby - to viem určite, lebo pri výrobných chybách sa to takto deje. Je to stochastický proces.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (26.12.2023 7:10) reagovat
Z tebe ne. Jen jsem se omylem zapomněl "přepnout" zpátky na původní přezdívku. Zdejší libtardi totiž osobně útočí na dezoláty (nejen na mě) kromě jiného tím, že pod jejich přezdívkami píšou záměrně nesmysly, nesmyslně kopírují staré příspěvky apod. V takových situacích občas používám nějakou jinou dočasnou přezdívku kvůli odlišení. Včera to bylo např. zde: https://www.rouming.cz/roumingGIF.php?gif=110698

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 5:04) reagovat
Nie si náhodou ty ten dezolát čo tu písal, nerobíš si zo mňa prdel?

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Mentální libtardace) (26.12.2023 4:09) reagovat
Já si naopak myslím, že výroba plastů včetně jejich životnosti je zmáknutá velice dobře. A kondenzátorů jsem se navyměňoval opravdu dost a i ten největší s prominutím hnůj obskurních značek typu CapXon byl vždycky na 105°C. Reálná teplota ve zdrojích je samozřejmě nižší než 105°C. Proto i ten kondenzátor na 105°C s životností 1000 hodin v reálném provozu vydrží déle než 42 dní.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 3:53) reagovat
No veď som tam napísal, že rating tých kondíkov v Seasonicu z linku, ktorý sem hodil Dezolát, bol pre 105°C. Ale pri akej teplote normálne pracujú spínané zdroje? Hlavne PSU v compoch, ktoré majú veľký ventilátor a štítok 80+? ;-)

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 3:48) reagovat
Ja viem, ako je to myslené s tymi kazítkami. Akurát, že je to blbosť, z viacerých dôvodov. Naprogramovať nejakú súčiastku tak, aby sa rozpadla po x rokoch je prakticky nemožné. Vždy sa nejaká časť rozpadne hneď a zvýši náklady výrobcovi, lebo záruka. Ďalej, zákazník, ktorému sa predčasne pokazí výrobok, veľmi často dá zbohom značke a nabudúce nakúpi od iného výrobcu. Po tretie, zvolávacie akcie svedčia o tom, že takéto kazy sú neplánované.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Mentální libtardace) (26.12.2023 3:28) reagovat
Jinak elektrolytické kondenzátory na 85°C nebývají určené do spínaných zdrojů. Do spínaných zdrojů se používají nízkoimpedanční modely určené pro pulzní provoz. A ty bývají typicky na těch 105°C.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Mentální libtardace) (26.12.2023 3:24) reagovat
Ostatní plastové součástky ale vydržely klidně 30 let a nerozpadaly se.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Mentální libtardace) (26.12.2023 3:24) reagovat
Kazítko ale není nějaká součástka navíc. Kazítko je součástka navržená nebo vybraná tak, aby po určité době provozu selhala. Já si například pamatuju éru videorekordérů. Ty měly poměrně složitou mechaniku. Ta typicky selhala na tom, že se rozpadl plast některé ze součástek mechaniky. Například za 8 let. Ne že by něco prasklo kvůli mechanickému namáhání. Ale plast plánovaně zdegradoval. Když se součástka vyměnila za originální, tak se zase za 8 let rozpadla.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 3:12) reagovat
Správne, ale tá životnosť sa uvádza pri 85°C a tie japonské elektrolyty majú 3000h pri 105°C. T.j. pri 85°C už 12000h. A stoja 3-11 eur, podľa kapacity (maloodber), pri odbere vo veľkých množstvách sa možno cenovo zmestia aj do zdroja za 1200Kč. A ja netvrdím, že ide o konšpiráciu, ale naopak, že planned obsolescence je konšpirátorský blud. Lebo životnosť zariadenia je daná reálnou životnosťou súčiastok (nič nefunguje večne), a nie umelo znižovaná "kazítkami", ako tvrdia zakonšpirovanci.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Mentální libtardace) (26.12.2023 2:38) reagovat
A například každých 10 stupňů dolů na provozní teplotě znamená dvojnásobnou životnost. Takže reálnou životnost zdroje ovlivníš výběrem kondenzátorů a taky například jejich umístěním ve zdroji. Dáš je blíž ke zdroji tepla - ke chladiči - snížíš životnost. Co přesně je na tom za "konspiraci"?

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Mentální libtardace) (26.12.2023 2:37) reagovat
Coriolanus: Plánovaná životnost znamená, že životnost zdroje za 800 Kč je třeba 5 let a zdroje za 3000 Kč 15 let. Když se podíváš do katalogu elektrolytických kondenzátorů, tak tam máš uvedenou životnost v hodinách při určité teplotě. Může být 1000 hodin a nebo taky 5000 hodin. Každý samozřejmě stojí jiné peníze.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 2:08) reagovat
Lenže olovo má schopnosť akumulovať sa v živých organizmoch a dlhodobý príjem takýchto mikrodávok sa môže prejaviť po dlhom čase. Myslím, že olovo postihuje CNS, ale nie som si istý... Každopádne aj čistá voda dokáže dlhodobo vyextrahovať z olova dosť materiálu na pomalú chronickú otravu. Pomôcť by mohla napríklad pasivácia povrchu kyselinou sírovou - niekto tu už spomínal, že síran olovnatý je nerozpustný.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 2:04) reagovat
A čo sa týka olova a vody, tak každý kov sa aspoň máličko rozpúšťa vo vode, stratí zopár ug až mg, voda nasýtená katiónmi kovu a vzniknutý záporný a el. náboj v kove (po "odchode" katiónov zostáva v kove nadbytok elektrónov) zastavia ďalšie rozpúšťanie. Samozrejme, v tečúcej vode sa rozpúšťanie obnoví, len čo kov stratí záporný náboj. Vytvorenie kontaktu s vhodným iným kovom (kt. má nižší redox potenciál) alebo pripojenie malého záporného potenciálu zastaví túto koróziu.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 1:56) reagovat
Dezolát: a vyhľadal si si, čo sú v skutočnosti zač, tie kondenzátory v Seasonicu z tvojho linku? ;-) Anandtech to neuvádza, ale je tam zmienka, že na ten zdroj je 10 rokov záruka. Tu máš argument proti "planned obsolescence". Vo väčšine prípadov je planned obsolescence konšpirátorský blud, len veľmi málo prípadov sa aspoň sčasti zakladá na pravde. Cínový mor nepostihuje zliatiny cínu, ktoré sa používajú na bezolovnaté pájky, to je ďalší blud. A áno, sám píšeš, že sú to iba špekulácie.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (26.12.2023 0:52) reagovat
aseww3: no nie sú to celkom odlišné veci. Ty si tým myslel, že polymérová katóda môže byť aj v hliníkových a nióbových kondíkoch a nie je naviazaná výlučne na tantal, s tým samozrejme súhlasím. Ja som chcel hlavne povedať to, že polymér zvyšuje životnosť kondenzátora - a tantal / niób má tiež na ňu rozhodne pozitívny vplyv. A nie je pravda, že tantalové kondíky nikto nepoužíva, v niektorých aplikáciách ich vytlačili napr. MLCC, ale stále sa používajú. Ale 500 znakov je málo na podobné rozbor problematiky.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (25.12.2023 15:44) reagovat
anonykrysa: Konkrétně o kyselých deštích jsem nepsal vůbec nic. Myslíš si, že u zmíněného potrubí na pitnou vodu ty potíže způsobují kyseliny?

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (TřykoRP (25.12.2023 14:50) reagovat
Ještě před 30 lety bylo v každé nádrži benzínu rozpuštěno 5 g olova. Z výfuku to šlo ven v molekulární podobě.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (anonykrysaRP (25.12.2023 14:48) reagovat
@Dezolat no kysely deste == H2SO4 a jak vsichni vime, tak sirany/sulfidy olova jsou nerozpustne ve vode, zejo. A kyseliny, ktery ho rozpoustej (octova napr.) se v obvzdusi moc nevyskytuje

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (anonykrysaRP (25.12.2023 14:47) reagovat
No nevim ale nevim, co to volovo bude delat, kdyz to sroubuje mosaznym vrutem. Nerez by byl lepsi, nerezovy vruty se bezne prodavaj...

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (rawen12345) (25.12.2023 14:21) reagovat
Aha. Lebo podla videa to ma ako material skoro samohealovacie vlastnosti. Aj keby to poskodil vietor, jednoducho to zasa zrovnas a funguje to dalej. Co pri beznom plechu neplati, treba ho zasa roztavit a valcovat na plech.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (25.12.2023 14:11) reagovat
U olověného vodovodního potrubí se uvádí, že se olovo uvolňuje do vody. U olova na střeše může být podobný problém při dešti.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (rawen12345) (25.12.2023 13:53) reagovat
Ste trochu odbocili :) aj keby ta strecha bola z olova. Ako, cim skodi olocrna strecha? Je to ako s azbestovymi sindlami? Ze kym s tym nehybem, nechytam sa toho a neoblizujem tak to nic nerobi?!

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (25.12.2023 13:48) reagovat
Záměrné snižování životnosti hledej pod hesly "planned obsolescence" nebo "Phoebus cartel". České heslo zní "kurvítko". A to, že takzvaný "cínový mor" u bezolovnatých pájek snižuje životnost elektroniky, je známý fakt. Pájky s příměsí olova zakázala RoHS direktiva EUropské unie pokud se nepletu v roce 2005. Jestli je v tom jen a pouze "Gretenismus" nebo i záměr jít korporacím na ruku například výměnou za to, že korporace "pojedou" tutéž neomarxistickou agendu, jsou samozřejmě jenom spekulace.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (25.12.2023 13:45) reagovat
Coriolanus: "Solid" elektrické kondenzátory s pevným dielektrikem jsou například na většině základních desek počítačů. Což je oproti "dávné minulosti" změna. Já ale píšu o zdrojích. I v takovém Sesonicu s cenou přes 3000 Kč je ještě pořád dobrá půlka elektrolytických kondenzátorů "klasických": https://www.anandtech.com/show/21101/the-seasonic-focus-gx-850-atx-3-0-psu-review-cool-quiet-and-robust

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (aseww3) (25.12.2023 12:45) reagovat
tantalove a polymerove kondenzatory jsou dve naprosto odlisne veci. Tantaly uz dnes prakticky nikdo nepouziva, tenhle typ kondenzatoru uz vicemene mizi v propadlisti dejin, narozdil od polymeru.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (25.12.2023 12:34) reagovat
Dezolát - tak poprvé dnes máš všade tantalové kondenzátory s polymérovým elektrolytom a tie majú životnosť mnohonásobne dlhšiu oproti starým hliníkovým a žiadny nafúknutý či vybuchnutý som ešte nevidel. A koľko je domácich kutilov v populácií, že to podľa Petra má vplyv na kapitalizmus? Je to proste celé blbosť, ta narážka, že niekto tu niečo zakazuje, aby chránil kapitalizmus (= podporoval odbyt nových výrobkov).

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (25.12.2023 12:30) reagovat
Inak, čo sa tej hliníkárne v Žiari týka, tak oproti Noriľsku tam bolo to znečisťovanie asi v takom pomere, ako zápalka oproti horiacemu ropnému tankeru.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Dezοlát) (25.12.2023 12:28) reagovat
Coriolanus: Nejběžnější závadou spotřební elektroniky jsou "nafouknuté" elektrolytické kondenzátory ve spínaných zdrojích. Na to stačí i trafopájka. Uživatel si to opravit samozřejmě nedokáže. Peter ale psal o domácích kutilech a ti to zvládnout mohou.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (25.12.2023 12:27) reagovat
hokuspokus: predpokladám, že hovoríš o nábojoch do brokovnice. Lebo inak sú do guľových zbraní náboje stále v 99% prípadov olovené (a väčšinou ešte s medenoniklovým plášťom)

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Coriolanus) (25.12.2023 12:21) reagovat
Nože netrep pičoviny. Koľko užívateľov si dokázalo svojpomocne opraviť elektroniku ešte v časoch, keď neboli všetky súčiastky SMD? Už vtedy to bol taký mizivý zlomok percenta, že to výrobcovia mali na háku. Okrem pájky k tomu treba kopec iných nástrojov, merak a hlavne znalosti. Kedysi som to robil, dnes už na domáce opravy serie pes, pri súčasnej úrovni integrácie. A navyše existujú eco pájky na báze bizmutu, cínu a podobne, na tie sa zákaz nevzťahuje. Takže drž keks, keď vieš hovno o problematike.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Peter .RP (25.12.2023 12:04) reagovat
Olovnatá pájka v EÚ je zlo. Umožňuje aby si domáci kutilovia mohli svojpomocne vykonať trvanlivú opravu elektrospotrebičov. Preto ju zakázali v malopredaji fyzickým osobám nepodnikateľom, ale firmy a živnostníci si ju môžu nakúpiť. Tak sa chráni kapitalizmus.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (hokuspokus) (25.12.2023 11:47) reagovat
Jo a já si tu nekoupím olověnou pájku jinak než na IČO a jako náboje už vůbec. Takže to zachráníme za všechny, že soudruzi?

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Peter .RP (25.12.2023 11:41) reagovat
Ako napríklad už zrušená hliníkáreň v Žiari nad Hronom, alebo kyslé dažde v Krkonošiach.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Niklochrom) (25.12.2023 11:40) reagovat
Pre ľudí v RuZZku vytvára zdravé životné prostredie Noriľsk nikel. A stovky podobných prevádzok. B-)

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (Peter .RP (25.12.2023 10:39) reagovat
Olovo je dobré pre prírodu, a vytvára zdravé životné prostredie pre ľudí v USA.

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (haxořRP (25.12.2023 5:24) reagovat
je to olovo, spajaju to cinom

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (MSGRP (25.12.2023 2:31) reagovat
je to olovo, ten istý materiál sme používali na výfuk/sanie kotla keď nepasovala univerzálna škridla

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (EboRP (25.12.2023 0:35) reagovat
spíš to co použili na Chrysler tower - nerez

GIF 'trochu jiná klempířina' GIF 'trochu jiná klempířina' (misilRP (25.12.2023 0:15) reagovat
olovo?